Jak zrobić kawę po irlandzku ?

Kawa z alkoholem po irlandzku

Kawa po irlandzku, znana również jako irish cappuccino to napój kawowy, który w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością. NIe ma w tym nic dziwnego. Ta wyjątkowa kawa irlandzka doskonale rozgrzewa, pobudza a przy tym smakuje wybornie. Co więcej, każdy z nas może przygotować ją we własnym domu. W jaki sposób? W naszym artykule znajdziesz przepis, dzięki któremu twoja kawa irish będzie wyborna.]

Czym jest kawa irlandzka ?

Kawa irlandzka znana również jako irish coffee to nie gatunek ziaren czy mieszanki lecz sposób przygotowywania napoju kawowego, który zdobył uznanie na całym świecie ze względu na rozgrzewające a przy tym pobudzające właściwości. Czym jest kawa irlandzka? Mówiąc najprościej jest to kawa, która przygotowywana jest ze składników takich jak whisky, bita śmietana oraz biały cukier. Dzięki temu jest to bardzo energetyczny napój, który pozostaje słodki w smaku. Nic więc dziwnego, że często zastępuje deser.

Kawa po irlandzku z whisky – przepis

Zacznijmy od początku a więc od pierwotnego przepisu na kawę po irlandzku, który wciąż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Składniki jakie potrzebujemy do przygotowania tego wyjątkowego napoju kawowego to:

  • śmietanka kremówka 30%,
  • szklanka cukru brązowego,
  • 100 ml mocnej kawy,
  • 50 ml irlandzkiej whiskey.

Dodatkowo możemy oczywiście wzbogacić napój o posypkę z czekolady lub kakao. Wszystko zależy jedynie od naszych osobistych upodobań i preferencji.

Przepis:

Pierwszym krokiem w przygotowaniu kawy irlandzkiej jest ubicie śmietany kremówki na sztywną pianę, następnie mieszamy wodę i cukier podgrzewając je na ogniu aby uzyskać gęsty syrop. Kolejny krok to zaparzenie mocnej kawy.

Następnie należy zająć się przygotowaniem odpowiedniego naczynia. Powinna być to głęboka szklanka, którą musimy ogrzać gorącą wodą. Wlewamy 100 ml kawy, dodajemy 50 ml whiskey i tyle samo syropu cukrowego. Całość powinna zostać dokładnie przemieszana. Ostatnim krokiem jest nałożenie na górę gęstej, bitej śmietany i posypanie jej ulubionymi dodatkami.

Podczas przygotowywania kawy powinniśmy pamiętać, że według baristów niedopuszczalne jest zmieszanie się ze sobą poszczególnych składników napoju.

Kawa po irlandzku bez alkoholu

Oczywistym jest, że nie każdy z nas przepada za smakiem whisky, część zaś unika spożywania alkoholu ze względów zdrowotnych. Czy oznacza to, że musimy rezygnować z kawy po irlandzku? Na szczęście, niekoniecznie. Równie pyszną propozycją jest bowiem również kawa po irlandzku bez alkoholu. Jak ją przygotować? To bardzo proste – potrzebujemy tylko:
● szklanki mocnej, gorącej kawy,
● 1 łyżki stołowej soku pomarańczowego,
● 1 łyżki stołowej soku cytrynowego,
● cukru,
● bitej śmietany.

Składniki łączymy tak jak w alkoholowej wersji napoju.

Podsumowując, kawa po irlandzku to ciekawa propozycja, którą warto od czasu do czasu zaskoczyć bliskich i znajomych. Tym bardziej, że jest to kawa, która doskonale sprawdza się podczas jesiennych i zimowych dni, kiedy potrzebujemy czegoś rozgrzewającego a jednocześnie pobudzającego do życia. Już dziś spróbuj więc stworzenia własnej irlandzkiej kawy i zaskocz domowników lub gości.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *