Czy kawa jest zdrowa ?

Kawa to jeden z tych napojów, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie codzienności. Jednocześnie jednak często zastanawiamy się, czy nie ma ona złego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Czy kawa jest szkodliwa? Jakie ma właściwości i wpływ na zdrowie? Czym ją zastąpić? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Kawa – co warto o niej wiedzieć ?

Kawa to nazwa napoju, który przygotowuje się z preparowanych i prażonych nasion kawowca. Obecnie mamy do wyboru wiele jego wariantów. Wśród nich wymienić możemy kawę parzoną czy kawę z mlekiem. Coraz popularniejsza staje się również kawa rozpuszczalna, czyli produkt, który powstaje w wyniku obróbki termicznej i jest ekstraktem całkowicie rozpuszczającym się w wodzie.

Czy kawa jest szkodliwa?

Kofeina zawarta w kawie to legalna substancja, którą możemy spożywać bez obaw. Warto jednak zachować umiar. Pamiętajmy, że dzienne spożycie kofeiny nie powinno przekraczać 400mg. Tymczasem tylko jedna filiżanka espresso zawiera nawet 57 mg kofeiny.
Czym grozi przekroczenie tej dawki? Osoby, które dziennie wypijają kilka kaw mogą cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości. Wśród nich najczęściej występują:
● uczucie niepokoju,
● przyspieszona akcja serca,
● nadpobudliwość,
● podwyższone ciśnienie krwi
● bezsenność.
Omawiając temat “Picie kawy a zdrowie” musimy również pamiętać o tym, że pice kawy w niewielkich ilościach może jednak mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Poniżej przedstawiamy choroby i dolegliwości, których można uniknąć jeśli z głową będziemy sięgać po kawę prawdziwą.

Marskość wątroby

Przeprowadzone przez naukowców badania potwierdziły, ze regularne sięganie po kawę parzoną może zmniejszyć ryzyko zachorowania na marskość wątroby. Zaledwie filiżanka prawdziwej kawy to aż o 22% niższe ryzyko zachorowania.

Problemy z sercem

Choroby serca to poważny problem cywilizacyjny. Tymczasem na podstawie ponad 200 przeprowadzonych badań naukowcy dowiedli, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na jedną z nich.
Nowotwory
Przeprowadzone przez lekarzy badania udowadniają również, że kawa może być napojem skutecznie chroniącym nas przed rozwojem niektórych chorób nowotworowych. Jej regularne spożywanie zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania na raka wątroby, jelita grubego, narządów mowy oraz… prostaty.

Co zamiast kawy ?

Wiemy już czy kawa jest szkodliwa oraz zdajemy sobie sprawę, że spożywana w sposób umiarkowany może mieć zbawienny wpływ na nasz zdrowie. Co jednak zrobić, by nie spożywać jej w nadmiarze ? Rozwiązaniem są zdrowe zamienniki kawy.]

Wśród nich jednym z najlepszych jest kawa zbożowa, czyli napój, który przygotowuje się z prażonych zbóż takich jak jęczmień, żyto, orkisz czy pszenica.

Kawa zbożowa jest cennym źródłem błonnika. Zawiera również witaminy z grupy B oraz ważne dla zdrowia pierwiastki takie jak fosfor, cynk, potas czy żelazo.

Podsumowując, kawa ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Dzięki niej możemy nie tylko odzyskać energię, ale również uniknąć niektórych schorzeń. Niemniej jednak jest to napój, który w nadmiernych ilościach może nam zaszkodzić. Dlatego też warto ograniczyć ilość wypijanych filiżanek i postawić na zdrowy zamiennik kawy, który choć równie smakowity, nie będzie wpływał negatywnie na nasze samopoczucie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *